Adolescenti berou opioidy často nadmíru. Hlavně kvůli bolestem

Zneužívání opioidů mezi teenagery a mladými dospělými vzbuzuje ve společnosti spoustu emocí. Méně už se ale řeší, jaké důvody dospívající lidé pro své chování vlastně mají.

Adolescenti berou opioidy často nadmíru. Hlavně kvůli bolestem

Problémem zneužívání opioidů mezi adolescenty se zabývala studie publikovaná v časopise The Journal of Pain. Podle tohoto výzkumu nejsou hlavním důvodem narkotické účinky těchto látek. Většina mladých sahá po opioidech kvůli svým přetrvávajícím bolestem.

Na předpis i bez předpisu

Zneužívání léků může být buď medicínské (manipuluje se s předepsanými přípravky), nebo nemedicínské, kdy osoba užívá látky, které jí předepsány nebyly. Studie se zabývala zejména případy předepsaných léků. K jakému výsledku došla?

  • Dvě třetiny adolescentů užívají přípravky správně podle předpisu.
  • Čtyři z pěti mladých berou opioidy nadměrně kvůli úlevě od bolesti.

Přesto tyto látky stále zůstávají lákavé i pro pacienty, kteří žádnými velkými bolestmi netrpí. Kvůli narkotickým účinkům zneužívá opioidy 30 % adolescentů, kteří je mají na recept, a 47 % mladých, již je získávají bez předpisu.

Každý to má jinak

Studie dále ukázala, že ženy jsou ke zneužívání náchylnější než muži, ale motivy mají stejné. Naopak černošská populace užívá opioidy častěji kvůli nadměrným bolestem. To může mít souvislost s různým vnímáním bolesti, špatnou komunikací i s celkovou nevolí lékařů těmto pacientům opioidy předepisovat.

Hlavní je komunikace

Celkově výsledky ukázaly, že důvody pro zneužívání opioidů jsou mnohem méně spojené s touhou se „zdrogovat“, než lékaři i veřejnost předpokládali. Z tohoto důvodu je nutné s pacienty komunikovat a v případě, kdy léčba opioidy nezabírá, terapii změnit na účinnější.

(jez)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 4
Sdílení a tisk

Čtěte také