Sklony k závislosti? Z půlky dědictví předků!

O tom, zda se během života staneme závislí, či nikoliv, rozhoduje více faktorů. Genetické předpoklady mají ovšem podle odborníků na vzniku závislosti až padesátiprocentní vliv!

Sklony k závislosti? Z půlky dědictví předků!

Provedené vědecké studie potvrdily existenci vrozených předpokladů pro vznik některého druhu závislosti. Mimo jiné prokázaly, že děti, jejichž rodiče bojovali s „láskou“ k alkoholu či drogám, mají až osmkrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich tento problém vyvine též. Podobně u jednovaječných dvojčat je patrné, že objeví-li se závislost u jednoho ze sourozenců, druhé dvojče je jejím vznikem rovněž více ohroženo.

Stále ve střehu 

Pokud byl například váš otec či dědeček alkoholik, neznamená to ale, že se u vás musí rozvinout pouze závislost na alkoholu jako takovém. Zvýšeně rizikové jsou pro vás všechny návykové látky, a to včetně některých typů léků proti bolesti či úzkosti. Zdědit totiž můžeme sklony k závislosti obecně.

Jak se chránit

Důležitou roli při rozvoji tohoto problému hraje také schopnost zvládání zátěžových situací či stresu. Sáhnutí po alkoholu či droze je v takových chvílích více než snadné a pro osoby, v jejichž rodině se závislosti vyskytují, ještě snadnější. To, že jsme nějaké vlohy pro vznik tohoto trápení od našich příbuzných zdědili, ještě neznamená, že se závislými stát musíme. Právě osvojení si dovedností zvládání stresu a schopnost „zdravého“ řešení krizových situací nás může před obávaným dědictvím účinně ochránit.

Zděděné geny zvyšující pravděpodobnost vzniku závislosti naštěstí není to jediné, co svým potomkům můžeme předat. Schopnost vypořádat se s problémy i jinak než s pomocí alkoholu či drog je to, co od nás naše děti okoukají a co je můžeme aktivně naučit.

(veri)

Zdroj:
www.addictionsandrecovery.org

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 75
Sdílení a tisk

Čtěte také