Antidota: látky zachraňující život narkomanům

Snížit počet úmrtí na předávkování opioidy až o polovinu? Podle odborníků to možné je. A prý by stačilo rozšíření protiléku a poučení veřejnosti o tom, jak s ním zacházet.

Antidota: látky zachraňující život narkomanům

Počet obětí předávkování opioidy celosvětově stoupá. Příkladem mohou být Spojené státy, kde na následky předávkování zemře každoročně přibližně 15 000 osob. Tamní vláda se snaží toto číslo snížit, bohužel ale zatím žádné regulace nepřinesly pozitivní výsledky. Proto se tým lékařů z amerického Massachusetts rozhodl sledovat vliv rozšíření tzv. antidota, netoxického a nenávykového léku, který působí proti účinkům opioidů, mezi ohroženou populaci. Známější je tento lék pod názvem naloxon.

Smrt před zraky blízkých

Podle autorů studie dochází ke smrti z předávkování velice často před zraky dalších osob. Může se jednat o ostatní narkomany, přátele nebo i členy rodiny, kteří netuší, že jejich blízký je závislý. Proto je velice důležité, aby lidé z okolí závislého věděli, jak může předávkování vypadat a jak se v dané chvíli zachovat. Včasně podaná pomoc totiž může zachránit lidský život.

„Protijed“ funguje   

Studie se zúčastnilo 2 912 osob v 19 různých komunitních centrech v Massachusetts. Všichni prošli školením o tom, jak poznat předávkování, kdy zavolat rychlou pomoc a jak pomocí nosního inhalátoru aplikovat naloxon. Pokud by po podání naloxonu nedošlo ke zlepšení, byli účastníci poučeni o způsobu poskytnutí první pomoci, masáže srdce a umělého dýchání. A výsledky?

  • Po třech letech programu došlo v těchto komunitách k výraznému snížení úmrtnosti.
  • Konkrétně poklesla o 48 % v porovnání s těmi centry, která se programu neúčastnila.
  • V 98 % případů zachránilo situaci samotné podání naloxonu.

Autoři proto apelují na to, aby byla tato látka volně k dostání v lékárnách bez potřeby předpisu. Její nebezpečí zneužití je minimální a je netoxická.

(jez)

Zdroj: healthland.time.com

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také