Přítomnost drogy v těle odhalí drogový test

Drogy dnes najdeme všude a každý den. Jejich zneužívání je tak rozšířené, že jim často podlehnou i lidé, u kterých byste to nečekali. Díky testům to vědí například i zaměstnavatelé ve firmách u vstupních zdravotních prohlídek.

Přítomnost drogy v těle odhalí drogový test

Podle průzkumů jsou drogami nejvíce ohroženy děti ve věku okolo 15 let, stále více je však užívají i dospělí. U dospělých není prevence tak účinná jako u dětí, a proto se u nich stále více provádějí kontroly užívání drog – tzv. drogové testy.

Proč a jak se užívání drog prokazuje

Pokud někdo s nelegálními drogami obchoduje nebo je vyrábí, dopouští se trestného činu. Ale při jejich "pouhém" užívání je pro uplatnění zákona třeba prokázat, že je osoba pod vlivem takové drogy. Užívání trestné není, trestné je ale řízení auta nebo v mnoha oborech práce pod vlivem návykové látky. K průkazu užívání pak slouží drogové testy, které zjistí přítomnost drog v těle testované osoby. Může být zjištěna i po několika dnech od jejich užití!

Pro testování přítomnosti drogy se používá biologický vzorek odebraný od testované osoby. Podle odebraného vzorku lze provést test na drogy:

  • z krve,
  • z moči,
  • z vlasů,
  • ze slin,
  • z potu.

Výsledek z papírového proužku

Drogové testy dělíme do dvou skupin:

První typ testování vyžaduje poskytnutí vzorku pověřené osobě (zaměstnavatel, lékař, policista, kontrolor atd.). Po odebrání vzorku od dárce je vzorek řádně zapečetěn a odeslán na analýzu do specializované toxikologické laboratoře. Taková analýza je sice přesná, ale výrazněji dražší, a navíc je nutné čekat na výsledek 2 až 4 dny.

Druhým typem testování jsou tzv. skríningové testy. Mají podobu destiček nebo papírových proužků napuštěných různými sloučeninami, které s určitou drogou chemicky reagují. Tyto testy slouží k rychlému zjištění zneužívání drog přímo na místě kontroly. Výhodou je rychlost výsledku (do několika minut) a nižší cena. Jejich přesnost je sice nižší, ale přesto dosahuje 95 až 98 procent. Existují testy na odhalení jen jednoho typu drogy, ale i tzv. multipanely, které zjistí při jednom měření až 10 různých druhů drogy.

Skríningové drogové testy se tedy pro svou jednoduchost začínají používat v soukromých i státních firmách ke kontrole zaměstnanců, ve školách ke kontrole žáků, při silničních kontrolách i jinde. Proto se postupem času stanou stejně běžné, jako jsou například testy na alkohol pro domácí použití.

(ercp)

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také